wtorek, 23 kwietnia 2013

Pierwszy miesiąc za nami

Pierwszy miesiąc  za nami



Jak ten czas pędzi! - powiem patrząc w kalendarz.
Minął już ponad miesiąc, od czasu kiedy zakupiliśmy, wraz z Januszem, bilety lotnicze do Kirgistanu, tworząc tym samym podwaliny konkretnych przygotowań do wyprawy "Pik Lenin 2013".
W pierwszej dekadzie marca pewnym było więc, że polecimy, ale co dalej? - tego jeszcze nikt nie potrafił powiedzieć.
Przygotowanie wyprawy do Kirgistanu, na siedmiotysięczną górę, okazało się przedsięwzięciem bardzo rozbudowanym. Przekonaliśmy się o tym dopiero, w miarę zagłębiania się w temat i czytania relacji, opisów. Dużo bardziej skomplikowanym, niż wcześniej mogliśmy przypuszczać. Logistyka transportu, żywności, pozwoleń, a co dopiero samego wejścia, nas z lekka przytłoczyła.
Gdzieś na tym etapie, do naszej dójki dołączył Janek i razem z nim przystąpiliśmy do generalnych działań.

Na "pierwszy ogień" poszło przygotowanie medialne wyprawy. Niemało trudności sprawiło mi wyprodukowanie logo wyprawy - etykiety całego wyjazdu. Na co dzień nie bawię się programami graficznymi i trochę musiałem pokombinować, zanim powstał trójkolorowy "bochomaz", który teraz widzicie. W miarę upływu dni pojawił się również blog i Fanpage na FB. Systematycznie staraliśmy się zapełniać je treścią, zamieszczając ogólne informacje o wyprawie "Pik Lenin 2013", uzupełniając sylwetki uczestników, czy tym bardziej planując ramowo cały wyjazd.
Jakiś czas później kolega Wojciech Ganczarek udostępnił nam do wykorzystania serię zdjęć spod Piku Lenina, które zamieściliśmy w swoich materiałach.
Kolejnym poważnym tematem, za który musieliśmy się zabrać i ciągle go kontynuujemy, to sponsoring wyprawy i patronat nad przedsięwzięciem.

Weryfikacją moich umiejętności obsługi PowerPointa zajęło się zadanie "produkcji" ofert współpracy. Po kilku godzinach obróbki, wypełniania treścią (tym głównie zajęli się Janusz i Janek) i mojej edycji wizualnej, spod myszki wykluły się trzy  PDFy, które do tej pory, na bieżąco aktualizujemy (do pobrania na blogu).
Z gotowymi ofertami współpracy mogliśmy zacząć wysyłać maile. Patronatem medialnym zajął się Janek, rozsyłał naszą prośbę do portali internetowych i mediów lubelskich oraz nawiązywał korespondencję. Wynik tego procederu okazał się zadowalający. Szczególnie do propagowania imprezy włączyły się portale - pozytywnie na nasz mail odpowiedziała większość z nich. Od trail.pl otrzymaliśmy nawet trzy chusty tunelowe, za które serdecznie dziękujemy.
Sytuacja gorzej wyglądała za to na polu lokalnych mediów - radia i prasy. Na nasze oferty patronatu pozytywnie odpowiedziało wyłącznie Radio Centrum (miejmy nadzieję, że współpraca się ułoży), zaś pozostałe zostały bierne bądź odmówiły. Byliśmy niemile zaskoczeni brakiem zainteresowania, a co więcej brakiem odpowiedzi, co świadczy jedynie o lekceważącym stosunku do nas. W środowisku lubelskim nieczęsto trafiają się wyjazdy podobnego typu, lecz jak widać lokalne media mają ciekawsze sprawy na głowie.

Równolegle do ofert patronatu medialnego, zajęliśmy się rozsyłaniem wniosków o patronat do konkretnych instytucji - Prezydenta Miasta Lublin, Prezydenta Miasta Puławy i Rektora UMCS.
Na odpowiedzi od władz samorządowych Puław ciągle czekamy (niedługo upłynie 30 dni od złożenia wniosków), Prezydent Miasta Lublina odmówił wsparcia ze względu na zbyt wąską rangę przedsięwzięcia, zaś parę dni temu otrzymaliśmy replikę od władz naszego Uniwersytetu.
Rektor UMCS zgodził się objąć naszą wyprawę Patronatem Honorowym. Decyzja ta wpłynęła na nas bardzo motywująco i  tym bardziej dziękujemy Uczelni za wsparcie.

Pierwszy miesiąc przygotowań nie obył się również bez załatwiania spraw merytorycznych. Jak już wspomniałem - na samym początku sporządzony został ramowy plan dzienny wyprawy. Później w oparciu o źródła internetowe sporządziliśmy bazowy kosztorys, aby orientować się w zakładanych kosztach przedsięwzięcia. Ponad miesiąc temu nawiązałem kontakt z jedna z agencji turystycznych, działających pod Pikiem Lenina, w celu zorientowania się w kwestii pozwoleń czy cen. Otrzymałem konkretny cennik usług, który zamieściłem w poprzednim wątku .
Od dłuższego czasu zajmuje się także tematem apteczki wysokogórskiej. To zagadnienie niezwykle ważne, bardzo obszerne i nieprędko zostanie opracowane.

Janek poruszył kwestię szczepień ochronnych. To chyba jedna z najbardziej bieżących spraw. Kosztowało nas to trochę bieganiny, ale na ten moment ja i Janusz już zaszczepiliśmy się, zaś Janek ma to zrobić w najbliższym czasie.

Poza konkretnymi sprawami na bieżąco ciągle czytamy wiele relacji, oglądamy galerie i wymieniamy wrażenia z ludźmi którzy mieli okazję wchodzić na szczyt Piku Lenina, aby jak najbardziej wczuć się w temat wyjazdu.
Nie wspominam już, że w tle przyswajam sobie rosyjskojęzyczne treści, aby na miejscu, w postsowieckim kraju, móc nawiązać jakikolwiek kontakt i przynajmniej potargować się o ceny.

W toku spraw papierowych i multimedialnych nie zapominamy w końcu o przygotowaniach kondycyjnych. Od dłuższego czasu każdy z nas biega dystanse 10 -25 km, a sprzyjająca pogoda parę dni temu pozwoliła na dobre rozpocząć sezon rowerowy.

Właśnie w ten sposób wyglądało ostatnie ponad trzydzieści dni przygotowań. Biegania sporo, załatwionych zostało też kilka spraw, ale zabawa dopiero się zaczyna.

W najbliższym czasie czekamy jeszcze na odpowiedzi od ewentualnych patronów medialnych i honorowych.  Po zamknięciu tej kwestii zajmiemy się rozsyłaniem ofert sponsorskich i wsparcia technicznego.
Sklejony zostanie także porządny plakat wyjazdu.
Jak najszybciej chcę ogarnąć wspomniany wyżej problem apteczki (apteczek). Gdy się to wreszcie uda - napiszę.
Jedną z bardziej istotnych praw jest kwestia żywności. To właściwie studnia bez dna. Bilans kaloryczny, składniki, płyny. Co jeść, jak jeść i dlaczego niezbyt wiele. Na ponad 20 dni niełatwo zaplanować dietę, a co więcej - przenieść wszystko na plecach, czy przewieźć samolotem w limicie 28kg.
Poruszona zostanie kwestia ubezpieczenia - pewne jest natomiast, że  skorzystamy z oferty OEAV (wymieniałem z nimi korespondencję i polisa obejmuje teren Kirgistanu).
Zakupy sprzętu, pozwolenia, mapy i wiele, wiele innych spraw ciągle przed nami.

Wszystko po kolei ogarniamy ze sporym progresem, lecz mimu sześciu rąk, nie jest łatwo.

Trzymajcie kciuki.

Pozdrawiam,
Tomek D.







wtorek, 16 kwietnia 2013

Kirgistan - szczepienia ochronne, szczepionki

Kirgistan - szczepienia ochronne, szczepionki

Wyjazd do odległego kraju azjatyckiego wymaga przejścia szeregu szczepień. Nie jest to wymóg formalny, jednak potrzeba płynąca prosto z naszych serc. Tak bardzo cenimy swoje zdrowie.

Informacji na temat szczepień otrzymałem w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.  Największe zagrożenie w tym kraju płynie ze strony następujących chorób:
1.dur brzuszny,
2.polio, 
3.wirusowe zapalenie wątroby typu A 
4.wirusowe zapalenie wątroby typu B



Dur brzuszny zwany dawniej tyfusem lub tyfusem brzusznym, jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną. Źródłem zakażenia może być np.brudna woda, nieumyte owoce. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, i różową wysypką.

Zalecana szczepionka: Typhim vi (cena ok. 150zł)



Polio znane szerzej jako choroba Heinego-Medina.  Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty zanieczyszczone wydzieliną z gardła lub kałem. Objawy mogą przyjmować różną postaci: bezobjawowe, poronne (gorączka, bóle głowy), oponowe ( surowicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).

Zalecana szczepionka: imovax polio (cena ok. 70zł)



Wirusowe zapalenie wątroby typu A czyli tzw. żółtaczka pokarmowa. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi. Objawy wywoływane przez wirusa to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby, żołądka.

Zalecana szczepionka: avaxim (cena ok. 480zł - 3 dawki x 160zł) lub Twinrix Adult przeciwko WZW A i B (cena ok. 480zł - 3 dawki x 160zł)


Teraz tylko pozostaje nam szukać najtańszych ofert i zaszczepić się...



Jan Bałabuch 

środa, 10 kwietnia 2013

Usługi agencji turystycznej pod Pikiem Lenina - aktualny cennik

Usługi agencji turystycznej pod Pikiem Lenina - aktualny cennik


Nasza wyprawa "Pik Lenin 2013" będzie wyjazdem stricte niekomercyjnym. Jak wszędzie nadmieniam - tniemy koszty  na czym się da, a przede wszystkim na pośrednikach.
Niemniej jednak niektórych usług agencji turystycznej właściwie nie można wyłączyć.   
Dotyczy to na przykład załatwienia pozwoleń czy korzystania z wręcz prozaicznych udogodnień Base Camp - np złożenie depozytu.
Aby zasięgnąć języka, kilkanaście dni temu napisałem maila do dwóch polecanych kirgiskich biur turystycznych z prośbą o cennik usług.

Odpowiedziała mi agencja "Fortuna Tour" - http://www.pamirtravel.biz/
Choć napisałem maila po angielsku, odpowiedź przyszła oczywiście po rosyjsku, cytuję:

 "Высылаем Вам отдельные услуги по Пику Ленина. 
 
Оформление регистрации и пропуска в пограничную зону - 40 Eвро на одного человека.
 Транспорт Ош -Пик Ленина  -  Евро из 45 Евро на одного человека  + в эту цену входит встреча в аэропорту и довозит если нужно до базара или супермаркета , если будете закупаться .   везет прямо на Пик Ленина  и обратно Пик Ленина -Ош -   45  Евро. Если поднимутся цены на бензин в июле .
 Газ можете купить у меня , потому что свое на самолете или на поезде запрещается .
 Цену на этот год скажу точно в июне ближе к сезону.
 Прошлогодняя цена была 1 балончик газа -фирмы КОVEA - 220-230 млгр - 7 евро . 


  Услуги гида для покупки продуктов на базаре , чтобы быстро закупиться , качественно и не дорого - 20 Евро на группу . Потому , что у нас базар слишком большой и можно пол  дня  потерять в посках покупки .

Услуги на Базовом лагере Пика Ленина

1 ночь в юрте с туалетом вместе - 3 Euro за 1 день.
  Завтрак - -6 Евро - хлеб, чай ,сахар ,молоко, каймак- национальная сметана , каша или кефир .
  Обед -                   5  Евро - на первое суп ,борщ ,рисовый суп,или там макароновый суп ( на ваше усмотрение) + салат из свежих помидоров и огурцов или                                                    салат из капусты или морковный салат.
                                 7   Евро на второе - яичница , жаренная картошка с мясом или плоф ( тоже на Ваше усмотрение )+ cалад из свежих помидоров и огурцов или                                     салат из капусты или морковный салат + арбуз или дыня .
Ужин - 6 Евро - яичница , жаренная картошка с мясом или плоф ( тоже на Ваше усмотрение )2 вида салатов 1) cалад из свежих помидоров и огурцов или салат из капусты или морковный салат 2) ольвие или винегрет или еще какой нибудь другой вид салата + арбуз или дыня .

Если отдельно - суп- 4  Евро .
- яичница с салатом -5 Евро .
Душ - 5 Евро .
 Есть услуги лошадников для переноски груза из Базового Лагеря до Первого Лагеря - 1 kилограмм - 1, 5 Евро

Есть услуги на первом лагере тоже.

1 ночь с туалетом вместе - 4 Euro за 1 день.
  Завтрак - 8  Евро - хлеб, чай ,сахар ,молоко, каймак- национальная сметана , каша или кефир .
  Обед -                   7  Евро - на первое суп ,борщ ,рисовый суп,или там макароновый суп ( на ваше усмотрение) + салат из свежих помидоров и огурцов или                                                    салат из капусты или морковный салат.
                                 9    Евро на второе - яичница , жаренная картошка с мясом или плоф ( тоже на Ваше усмотрение )+ cалад из свежих помидоров и огурцов или                                     салат из капусты или морковный салат + арбуз или дыня .
Ужин -  10  Евро - яичница , жаренная картошка с мясом или плоф ( тоже на Ваше усмотрение )2 вида салатов 1) cалад из свежих помидоров и огурцов или салат из капусты или морковный салат 2) ольвие или винегрет или еще какой нибудь другой вид салата + арбуз или дыня .

Если отдельно - суп- 6   Евро .
- яичница с салатом - 7 Евро .
Камера хранения - на ВЛ и на первом лагере -0,5 Евро в день.

 К нам Вы должны приехать застрахованными у себя.
Если нужно выберите необходимые услуги и напишите мне именно какие услуги Вы берете.
С уважением Директор тур.фирмы " Фортуна-Тур " - Айнура Мадмарова."

Czyli pokrótce po naszemu:
- pozwolenia do przebywania w strefie nadgranicznej 40 jewro :)  od osoby
- transport Osz - Pik Lenina - 40 euro/osoba  ( z powrotem to samo)
- gaz 230gr KOVEA - 7 euro/szt.
- podwiezienie i pomoc w zakupach na bazarze - 20 euro na grupę

Usługi w Base Camp:
-  1 noc w jurcie, razem z toaletą - 3 euro/osoba
-  śniadanie - 6 euro
- obiad - 5 euro (pierwsze danie) i 7 euro (drugie danie)
- kolacja - 6 euro
- prysznic - 5 euro
- przeniesienie ładunku z BC do C1 - 1,5 euro / 1kg

Usługi w Camp 1
- 1 noc w "jurcie", razem  z toaletą - 4 euro/osoba
- śniadanie - 8 euro
- obiad - 7 euro (pierwsze danie), 9 euro (drugie danie)
- kolacja - 10 euro
- złożenie depozytu w BC i C1 - 0,5 euro/dzień

Ubezpieczenie we własnym zakresie!!!

Podsumowując - drogo się cenią i wszystkie ceny w euro. Trzeba mieć nadzieję, że będzie można się potargować, czy przynajmniej poprosić o ceny w dolarach (a nóż będą dla nas korzystniejsze?).
W każdym razie - przynajmniej z kilku usług korzystać będziemy zmuszeni.

Pozdrawiam
Tomasz Duda

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Kosztorys wyprawy - wstępnie

Kosztorys wyprawy - wstępnie

W oparciu o dostępne dane sporządziliśmy wstępny kosztorys wyprawy na Pik Lenin.
Tu przedstawiamy przybliżone koszty na jednego członka zespołu:

Przelot Warszawa- Biszkek- Warszawa                                                                  2500zł/os.
Korzystanie z infrastruktury bazowej (koszty noclegów w basecamp i camp I,
korzystanie z kuchni, toalet itp., transport sprzętu do basecamp,
zdeponowanie sprzętu, ewentualna pomoc medyczna)                                              1000zł/os.
Żywność na 25 dni wyjazdu                                                                                     665zł/os.
Ubezpieczenia                                                                                                         350zł/os.
Niezbędne szczepienia                                                                                             350zł/os.
Sprzęt wysokogórski i biwakowy                                                                            3335zł/os.

Apteczka wyprawowa                                                                                            135zł/os.
Pozostałe wydatki                                                                                                   1000zł/os.

Łączny koszt na osobę:                                                                                           9335zł/os.

Przewidywany koszt całości przedsięwzięcia:                                                          28.005zł

A tutaj można zobaczyć wielkość poszczególnych pozycji względem całości:




Wszystkie podane kwoty stanowią koszty orientacyjne, i mogą ulegać zmianie w zależności od rozmaitych czynników, np. zmiana kursu waluty. 
 
 Miejmy nadzieję, że znajdą się jakieś dobre dusze, które pozwolą zmniejszyć niektóre wydatki choć w części. 
Z pozostałą kwotą trzeba będzie kombinować. Może "kirgiskim targiem" uda się jeszcze coś zaoszczędzić :).